Kwas jabłkowy to związek, który występuje w jabłkach i — co ciekawe — wielu innych owocach, np. w owocach jarzębiny, wiśniach, gruszkach, pigwie, agreście, winogronach. Oprócz tego może być pozyskiwany sztucznie metodą chemiczną lub fermentacyjną (Acidum malicum). Co warto wiedzieć o kwasie jabłkowym?
Kwas jabłkowy — ważny surowiec w przemyśle spożywczym
- Kwas jabłkowy to przede wszystkim istotny surowiec dla przemysłu spożywczego. Dotyczy to przede wszystkim naturalnych kwasów pochodzenia organicznego. Wykorzystywany jest jako konserwant i regulator kwasowości w takich wyrobach jak np. przetwory, marmolady, dżemy, cukierki, galaretki itp. Oprócz tego dzięki niemu produkty dłużej zachowują swoją świeżość i atrakcyjny wygląd.
- Kwas jabłkowy można znaleźć w składzie produktów spożywczych pod symbolem E296. Bywa zamiennikiem kwasu cytrynowego.
- Kwas jabłkowym to substancja biała, żółtawa lub krystaliczna. Wyróżnia się charakterystycznym kwaśnym smakiem. Jako surowiec dla branży spożywczej dostępny jest w formie proszku bądź granulek. Bezpośredni kontakt z kryształkami kwasu jabłkowego może powodować podrażnienia skóry i śluzówek oka.
- Kwas jabłkowy znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, ale nie tylko. Wykorzystywany jest też w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Można go znaleźć w składzie kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych, preparatów rozjaśniających skórę, kosmetyków przeciwtrądzikowych, szamponów i płukanek do włosów. W tego typu wyrobach stosuje się go ze względu na właściwości stabilizujące, konserwujące, antybakteryjne i rozjaśniające.
- Kwas jabłkowy wykazuje też inne właściwości, takie jak: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające, regulujące kwasowość innych substancji, wspomagające metabolizm.