5 rzeczy, które warto wiedzieć o kwasie jabłkowym

Kwas jabłkowy to związek, który występuje w jabłkach i — co ciekawe — wielu innych owocach, np. w owocach jarzębiny, wiśniach, gruszkach, pigwie, agreście, winogronach. Oprócz tego może być pozyskiwany sztucznie metodą chemiczną lub fermentacyjną (Acidum malicum). Co warto wiedzieć o kwasie jabłkowym?

Kwas jabłkowy — ważny surowiec w przemyśle spożywczym

  1. Kwas jabłkowy to przede wszystkim istotny surowiec dla przemysłu spożywczego. Dotyczy to przede wszystkim naturalnych kwasów pochodzenia organicznego. Wykorzystywany jest jako konserwant i regulator kwasowości w takich wyrobach jak np. przetwory, marmolady, dżemy, cukierki, galaretki itp. Oprócz tego dzięki niemu produkty dłużej zachowują swoją świeżość i atrakcyjny wygląd.
  2. Kwas jabłkowy można znaleźć w składzie produktów spożywczych pod symbolem E296. Bywa zamiennikiem kwasu cytrynowego.
  3. Kwas jabłkowym to substancja biała, żółtawa lub krystaliczna. Wyróżnia się charakterystycznym kwaśnym smakiem. Jako surowiec dla branży spożywczej dostępny jest w formie proszku bądź granulek. Bezpośredni kontakt z kryształkami kwasu jabłkowego może powodować podrażnienia skóry i śluzówek oka.
  4. Kwas jabłkowy znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, ale nie tylko. Wykorzystywany jest też w branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Można go znaleźć w składzie kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych, preparatów rozjaśniających skórę, kosmetyków przeciwtrądzikowych, szamponów i płukanek do włosów. W tego typu wyrobach stosuje się go ze względu na właściwości stabilizujące, konserwujące, antybakteryjne i rozjaśniające.
  5. Kwas jabłkowy wykazuje też inne właściwości, takie jak: przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające, regulujące kwasowość innych substancji, wspomagające metabolizm.

Free valuation

What products are you interested in?
What quantities are you interested in?

Bezpłatna wycena

Jakimi produktami jesteś zainteresowany/a?
Jakimi ilościami jesteś zainteresowany/a?