Chyba nie ma osoby, która z chęcią nie sięgnęłaby raz na jakiś czas po przetwory z ulubionych owoców. Dżem, marmolada czy frużelina pozwalają cieszyć się smakiem truskawek, brzoskwiń lub malin przez cały rok. Starając się ograniczyć w diecie szkodliwe substancje używane do ich produkcji, jak na przykład cukier, żelatynę pochodzenia zwierzęcego, warto wykorzystać pektyny. Czym one są i dlaczego warto po nie sięgnąć?
Rosnąca świadomość działania poszczególnych składników wykorzystywanych w produkcji żywności na nasze zdrowie sprawia, że coraz więcej zakładów przetwórstwa wykorzystuje naturalne substancje. Pozwalają one zachować właściwości oryginalnego produktu, którego są zamiennikiem, ale są zdrowsze dla naszego organizmu. Jedną z najbardziej popularnych substancji żelujących wykorzystywanych w przemyśle spożywczych jest pektyna, czyli wielocukier, pochodzenia roślinnego.
Główny powód, dla którego znalazła ona zastosowanie w branży spożywczej to fakt, iż mając kontakt z wodą pęcznieje, zwiększa objętość i zmienia się w żel.
Pektyna cieszy się popularnością w branży spożywczej, gdyż działa żelująco, ale i stabilizująco oraz zagęszcza produkty, do których jest dodana. Używać jej można nawet do glazury na wyrobach cukierniczych, dzięki czemu atrakcyjnie wyglądają. Dodaje się ją również do:
Znaleźć ją można w owocach: brzoskwiniach, śliwkach, bananach, czarnej porzeczce, jeżynach, ale najbardziej popularną jest pektyna z jabłek. To dodatek, który ma dobry wpływ na nasze zdrowie: ogranicza wchłanianie tłuszczów, cholesterolu, zapobiega wahaniom poziomu cukru i wpływa na uczucie sytości. Z pewnością jest wartym zainteresowania zamiennikiem żelatyny, docenią ją wegetarianie, weganie i osoby zwracające uwagę na zdrowe składniki użyte do produkcji żywności.