Naturalne słodziki stosowane w produktach spożywczych

liście stewii

Nie ma wątpliwości, że biały cukier jest jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych. Występuje nie tylko w słodkościach, ale i wyrobach piekarniczych, napojach oraz gotowych potrawach. Jego nadmiar nie jest jednak korzystny dla zdrowia. Cukier spożywany w dużych ilościach powoduje próchnicę, obniża odporność, a nawet zwiększa ryzyko zachorowania na raka. U znacznej części osób staje się również przyczyną otyłości. Nie bez powodu zatem producenci żywności szukają dla niego zdrowszych alternatyw. Wielu z nich sięga po naturalne słodziki.

Jakie naturalne substancje słodzące można znaleźć na rynku?

Wśród powszechnie stosowanych naturalnych słodzików o lepszych właściwościach i niższej kaloryczności od cukru warto wymienić np. miód. Ten bogaty jest w łatwo przyswajalną glukozę, a poza tym zawiera liczne składniki odżywcze. W swoim składzie ma m.in. witaminy z grupy B oraz potas, fosfor i żelazo. Do innych popularnych naturalnych substancji słodzących zalicza się m.in.:

  • stewię – środek słodzący pozyskiwany z występującej w Ameryce Południowej rośliny z rodziny astrowatych, noszącej tę samą nazwę, który jest blisko trzysta razy słodszy od cukru. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, C oraz wiele minerałów,
  • ksylitol – słodzik wytwarzany z kory brzozy, nazywany też cukrem brzozowym. Jest o 40% mniej kaloryczny od cukru, a przy tym wygląda i smakuje tak jak oryginał,
  • erytrytol – produkt o niskim indeksie glikemicznym, który jest pozyskiwany z fermentacji glukozy np. pozyskiwanej z kukurydzy. Jest silnym antyoksydantem, nie wywołuje próchnicy, a przy tym niewiele różni się od białego cukru.

Ponadto w grupie naturalnych substancji słodzących popularnością cieszy się słód produkowany z jęczmienia i ryżu, który korzystnie wpływa na procesy trawienne w organizmie.

Free valuation

What products are you interested in?
What quantities are you interested in?

Bezpłatna wycena

Jakimi produktami jesteś zainteresowany/a?
Jakimi ilościami jesteś zainteresowany/a?