Niewiele osób wie o tym, że skuteczność substancji skupionych w tkankach roślinnych uaktywnia się najmocniej w ich ekstraktach, a nie na przykład w ich sproszkowanej formie. Łatwiej nam wchłonąć aktywne składniki zawarte w sokach roślin, gdyż nasz organizm ma problem ze strawieniem ich ścian komórkowych. Gdzie ekstrakty roślinne znajdują największe zastosowanie?
Ekstrakty roślinne stanowią ważny składnik wielu suplementów diety. Możemy spotkać je też żywności i odzywkach dla sportowców. Ekstrakty roślinne spożywamy również wtedy, gdy sięgamy po napój energetyczny czy izotoniczny.
Ekstrakty roślinne zawierają garbniki, flawonoidy, saponiny, olejki eteryczne, witaminy i całą listę innych składników aktywnych, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie i wygląd naszego ciała. Nic więc dziwnego, że wykorzystuje się je do produkcji kosmetyków i preparatów używanych w medycynie. Ekstrakty różnych roślin mogą mieć właściwości przeciwtrądzikowe, oczyszczające, przeciwzapalne, łagodzące podrażnienia itp. Niektóre z nich mają właściwości barwiące, dlatego wykorzystuje się je np. w odżywkach do koloryzacji włosów.
Znane są różne źródła pochodzenia ekstraktów, w tym ekstrakty owocowe, warzywne czy ziołowe, a każdy z nich ma swoje niepowtarzalne właściwości. Przykładowo pieprz cayenne jest nie tylko świetną przyprawą. Ekstrakt z niego nie tylko pomaga leczyć bóle reumatoidalne, ale też dzięki wysokiej zawartości kapsaicyny przyśpiesza przemianę materii, a więc i proces odchudzania. W napojach energetycznych często spotykamy ekstrakt z guarany, którym ma działanie zbliżone do kofeiny – dodaje energii i pobudza organizm. W przeciwieństwie do kofeiny guarana działa jednak skutecznie i długotrwale. Z kolei ekstrakt z aceroli jest niezwykle bogaty w witaminę C, która, jak wiemy, jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Witamina C jest też silnym przeciwutleniaczem, który spowalnia procesy starzenia się zachodzące w naszym organizmie.