Napoje energetyczne zapewniają szybki zastrzyk energii. Poprawiają ogólną wydolność organizmu, zwiększają koncentrację oraz eliminują uczucie senności. Mimo takich zalet nie są pozbawione wad. Jedną z największych jest ich wysoka kaloryczność. Obecnie coraz więcej producentów energetyków stara się ją jednak obniżyć. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób robi to większość z nich? Wyjaśniamy to w dzisiejszym wpisie.
Wśród głównych składników, które zawierają napoje energetyczne, wymienia się liczne substancje o właściwościach pobudzających, takie jak np. kofeina, tauryna czy guarana. Ich skład na tym się jednak nie kończy i to nie składniki pobudzające wpływają w największej mierze na kaloryczność tych produktów. W większości w składzie napojów energetycznych znaleźć można też cukier. Ten, choć poprawia ich smak, przede wszystkim jest źródłem pustych kalorii. To głównie w wyniku jego zawartości napoje energetyczne powszechnie zalicza się do grupy produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Wielu producentów robi jednak wszystko, by to zmienić.
Jedną z najczęściej stosowanych praktyk, mających na celu obniżenie kaloryczności energetyków, jest eliminacja cukru z ich składu. W tym przypadku mowa przede wszystkim o rezygnacji z cukru białego. Obecnie producenci napojów energetycznych stawiają na zamienniki cukru o niskiej lub niemalże zerowej kaloryczności. Coraz więcej przedstawicieli czołowych marek wybiera naturalne substancje słodzące, zalecane również diabetykom i osobom na diecie. Do takich zaliczyć można m.in. ksylitol, stewię, erytrytol czy słód produkowany z jęczmienia i ryżu. Wśród innych powszechnie stosowanych słodzików wymienia się np. sacharynian sodu, cyklaminian sodu, aspartam czy acesulfam K.