W świecie biegaczy, zażywanie kreatyny jako suplement diety ma swoich przeciwników, jak i zwolenników. Niezależnie czy zajmujemy się tym sportem profesjonalnie, czy tylko hobbystycznie warto zastanowić się nad działaniem kreatyny w naszym organizmie. Dlaczego?
Kreatyna jest substancją naturalnie występującą w organizmie oraz pożywieniu. Dlatego można powiedzieć, że jest ona suplementem stosunkowo bezpiecznym. Spożywając kreatynę, zwiększa się siła, wytrzymałość mięśniowa oraz powoduje przyrost suchej masy mięśniowej. Wspomniane parametry są bardzo istotne dla dobrego treningu biegowego u sportowców. W tym przypadku nie chodzi o rozbudowę mięśni do większych rozmiarów, raczej o nadbudowę i zwiększenie ich objętości. Dobrze zbudowane mięśnie u biegacza wpływa na jakość i szybkość biegania, szczególnie w treningu sprinterskim. Dodatkowo zażywanie odpowiednich dawek tego suplementu może spowodować osiągnięcie lepszych wyników w zawodach. Oczywiście bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej dawki kreatyny. Czy przyjmowanie kreatyny jest bezpieczne? Otóż tak! Suplement ten stosowany w zalecanych dawkach jest substancją bezpieczną. Należy jednak nie przekraczać zalecanych dawek oraz wybierać takie suplementy, które były wielokrotnie badane i uzyskały pozytywne działanie na organizm.
Szeroka oferta różnych suplementów dostępnych na rynku sprawia, że trudno wybrać jeden środek. Przy wyborze kreatyny należy zwrócić uwagę na formę kreatyny i wybrać najlepszą pod własne potrzeby. Monohydrat jest najpopularniejszą, najtańszą i najczęściej suplementowaną formą kreatyny. Zawiera tak zwany kwas metylowo – imnomocznikowo – octowy, dlatego suplement ten bardzo dobrze wiąże wodę w komórkach mięśniowych. Drugi najpopularniejszy suplement to jabłczan kreatyny, który stanowi połączenie cząstek kreatyny z kwasem jabłkowym. Połączenie tych dwóch środków sprawia, że suplement ten szybko rozpuszcza się w wodzie, nie wpływając negatywnie na pracę układu pokarmowego.